Graphic Design I → Babiččina kuchařka

Babiččina kuchařkaAuthor: Iveta Holešová

Year: 2021

Category: book illustration typography

Babiččina kuchařka
Pro svoji klauzurní práci jsem se rozhodla redesignovat starou babiččinu kuchařku. Jedná se o vcelku obyčejný diář, do kterého si babička ručně zapisovala recepty, které ji zaujaly. Bohužel se kuchařka za roky používání stala značně opotřebovanou. Recepty byly zašpiněné, rozpité a nečitelné. Ke kuchařce mne váže silné citové pouto, proto jsem se rozhodla jí vdechnout nový život.

Tato kuchařka obsahuje recepty na sladké zákusky a dezerty. Recepty jsem doplnila autorskými ilustracemi v uvolněném a dynamickém stylu kresby. Chtěla jsem tak vizuálně navázat na ručně psaný text, zachovat autentičnost a rodinný duch kuchařky. Zároveň se tak kuchařka odlišuje od ostatních komerčních velkonákladových kuchařek, které používají fotografie. Recepty jsem seřadila dle kategorií a vytvořila obsah pro snadnější orientaci. Snažila jsem se zachovat co nejvíce původního psaného textu. Nečitelné části jsem přepsala neutrálním groteskem, aby vizuálně nerušil kaligrafické pasáže a ilustrace. Kuchařku také tvoří volné dvoustránky s přiznanými artefakty z původního diáře. Tyto pasáže slouží pro odlehčení a oživení.

Kuchařka vychází z původního formátu diáře – je ve velikosti A5. Vazba je zvolena V1 také z důvodu odkazu na původní diář.