Grafický design I → Poštovní známky

Poštovní známky


Poštovní známka / klasická
Poštovní známka / klasická
Poštovní známka / koncepční
Poštovní známka / koncepční
Poštovní známka / koncepční
Poštovní známka / koncepční
Poštovní známka / koncepční
Poštovní známka / koncepční
Poštovní známka / koncepční
Poštovní známka / vize budoucnosti

Autor: Kristýna Svobodová

Rok: 2018

Kategorie: poštovní známka

U své klasické známky vycházím z kresby dvounažek javoru. Ty jsem začínala kreslit uhlem, později jsem přešla na tuš a finální, použité dvounažky jsou zachyceny fixem. Jedná se o rychlou skicu zasazenou do prostoru známky. Kresbu doprovází typografie, které dominuje písmeno „A“ symbolizující hodnotu známky. Na literu jsem aplikovala písmo s názvem Lato, na nápis poté písmo Hind. Červenou barvu jsem zde použila jako zástupce jedné ze tří barev naší národní vlajky. Myslím, že známky oživuje a podtrhuje dynamiku nažek.

Hlavní myšlenkou mých koncepčních známek je putování jablka. Plod jabloně, který je u nás, stejně tak jako v celé střední Evropě, nejběžnějším druhem ovoce. Jedná se o vývoz jablka z republiky. U nás je tedy ještě celé, zatímco v Evropě z něj ubývá. Když známka dojde do zahraníčí, nezbyde z jablka skoro nic. Skrytá myšlenka je také v tom, že stín původního jablka setrvává i po skončení jeho cesty v zahraničí. Zůstala jeho pravá, lahodná chuť v Čechách? Nebo jste až tak přejedení, že ho máte stále před očima? To už je čistě na vás, jak si myšlenku vyložíte.

Třetím úkolem bylo vytvořit experimentální známku – známku z budoucnosti. Dle mého názoru v budoucnu již klasické papírové známky nebudou používány. Odprostíme se od složitého navrhování a nalezneme jednodušší, modernější variantu. Vytvořila jsem proto fix, který známku nahradí. Jedná se o fix se speciálním inkoustem. Jeden ze dvou hrotů fixu je napuštěn inkoustem. Hrotem napuštěným speciálním inkoustem píšeme čáry na odesílanou věc. Čáry se poté načítají na poště a zastupují hodnotu známky. Čím častěji fixem píšete, tím rychleji inkoust dochází. Později si budete muset zakoupit fix nový a čerpat tak „známky“ znovu. Druhý, tenčí hrot slouží k nadepisování adres. Fix píše na jakýkoliv povrch, tudíž můžete poslat téměř vše. Má také několik variant, nejvyužívanější z nich jsou „fix k zasílání listových zásilek do 1 kg“ a „fix k zasílání balíkových zásilek do 30 kg“. Grafický návrh jsem zpracovala a aplikovala na fix již zakoupený. Vycházela jsem z barev České pošty – modré a žluté. Písmo použité v logu nese název Montserrat. Text je vysázen písmem Hind v řezu Regular.